Alsó/felső tagozatos versenyek

A HÓDítsd meg a biteket a BEBRAS-kezdeményezés magyar partnere.

A Bebras Dr. Valentina Dagiene litván professzor által életre keltett kezdeményezés, melynek célja, hogy

  • megmutassuk az informatika területének sokszínűségét, felhasználási lehetőségeit és területeit;
  • felkeltsük az érdeklődést az informatika iránt;
  • feloldjuk az informatikával kapcsolatos félelmeket, negatív érzéseket;
  • segítsük az oktatásban résztvevőket minél színesebb, érdekesebb, motiválóbb informatikai gondolkodást segítő feladatokkal, lehetőségekkel.

Nevezni több életkor-kategóriában lehet.

  • 4. osztály, Kishód
  • 5. és 6. osztály, Benjamin
  • 7. és 8. osztály, Kadét

Alsós verseny 


https://beebotverseny.hu/

Ingyenes, online logikai verseny, az Országos Méh-Ész Logikai

 Verseny.

Három korcsoportban (óvodás, 1-2. osztály, 3-4. osztály) várják az egyéni jelentkezőket, akik öt forduló feladatait megoldva mérhetik össze tudásukat. 

Felkészítő bárki lehet (pedagógus, szülő, testvér, stb.), az intézmény adatainak megadása adminisztratív okokból szükséges.
A feladatok a Bee-Bot elnevezésű padlórobothoz kapcsolódnak, így azok működésének ismerete szükséges az egyes feladványok helyes megoldásához. Ebben nyújtanak segítséget az oldalon elhelyezett ismertetők, leírások, mintafeladatok.


Pedagógusok digitális kompetenciája: https://digcompedu.dpmk.hu/start.php

"Az önértékelő eszköz lehetőséget nyújt Önnek a digitális technológia tanítási célú használatához kapcsolódó erősségei és gyengeségei azonosítására. Az eszköz használatával a DigCompEdu 22 kompetenciaeleméhez kapcsolódó 22 kérdés alapján értékelheti önmagát. Valamennyi kérdés esetében 5 válaszlehetőség közül kell kiválasztania az Önre legjellemzőbb állítást. Az egyes kompetenciaterületekhez 6 különböző jártassági szint kapcsolódik (A1 Belépő, A2 Felfedező, B1 Beépítő, B2 Gyakorlott, C1 Iránytó, C2 Újító)."

Projektpedagógia

Forrás:  https://digitalistemahet.hu/hir/projektpedagogia-digitalis-eszkoezoekkel

Projektpedagógia digitális eszközökkel

A Projektpedagógia digitális eszközökkel kézikönyv egy hiánypótló kiadvány, amely a Digitális Témahét 2022-es csapatának munkája nyomán jött létre a Digitális Jólét Nkft. gondozásában. A kiadvány mind elméleti, mind pedig gyakorlati szempontból foglalkozik a digitális eszközökkel támogatott pedagógiai projektekkel. Íme a fontosabb fejezetek:

  • A projektpedagógia elemei
  • Digitális kompetencia
  • Szakképzés és projektpedagógia
  • Értékelés a projektek során
  • Hogyan tervezzünk projektet?
  • Módszertani javaslatok pedagógiai projektek tervezéséhez és megvalósításához
  • Alkotás digitális eszközökkel
  • Projektötletek
  • Projektterv sablon

A Digitális Témahét kézikönyve közel 30 új projektötletet is tartalmaz Benedek Judit, Bognár Amália, Csányi Judit, Főző Attila László, Jánossy Zsolt, Klacsákné Tóth Ágota és Krepsz-Kapai Bernadett tollából.

A projektpedagógia digitális eszközökkel kézikönyv elkészítésében közreműködött: dr. Főző Attila László, Jánossy Zsolt, Kapcsáné Németi Júlia, Simonics Benjámin, Szakács Klaudia, Vásárhelyi Virág.

A kiadvány Creative Commons licenc alatt jelent meg és letölthető innen (PDF).



Okosdoboz, módszertani kézikönyv- Szerkesztette: Dr. Lénárd András: 

 https://www.okosdoboz.hu/Uploads/OD_modszertani_kezikonyv.pdf

Az nkp.hu oldalra a tanári kézikönyvekhez felkerült 3 digitális kultúra okostankönyv. https://www.nkp.hu/tanari-kezikonyvek

Ezek a tankönyvek nem a mostani NAT-hoz készültek. A barangolás a digitális kultúrában eredetileg 1. osztályosoknak szóló informatika munkáltató könyv volt, amiből később okostankönyv lett. A bevezetés a digitális kultúrába 2. osztályosoknak készült informatika okostankönyv, és ami most Digitális kultúra 3. osztályként szerepel az szintén informatika. Az első és a második osztályra összesen 8 óra, a harmadik osztályban 16 óra szerepel. Most hogy már ismerjük a digitális kultúra 3. osztály tananyagát, azt gondolom, hogy ezek az okostankönyvek is kiegészítésként jól használhatók. Azt vegyétek figyelembe, hogy a könyvek egymásra épülnek.


Dr. Baracsi Katalin internetjogász

A pandémia idején elkészítettem az ITU Online Gyermekvédelmi Útmutatóinak magyar változatát. Ennek révén #Sango-t már egyre többen ismerik. Hogy még több emberhez eljusson elindítottam az oldalamhoz tartozó boltot, ahonnan INGYENESEN letölthetőek az Útmutatók sok más hasznos tartalommal együtt.
Az új tanév elindulásával pedig nem feledkezhetünk meg a világháló biztonságos, értékes és pozitív használatáról sem. Ehhez nyújt segítséget a Dolgozz Sangoval Munkafüzet ( https://bit.ly/3ql8zrT ) , a hozzátartozó Tanári Útmutatóval ( https://bit.ly/3qfXc4n ). Kedvcsináló videó megnézése után, letöltés!

app 1


app 2


app 3


IKT és egyéb ötletek...

Dérvé V. Erika facebook csoportja

https://www.facebook.com/derera11


Interland

A posztot Fülöp Hajnalka, a Safer Internet Program oktatója írta.

A gyerekeknek mindig leesik az álla, mikor a legelképesztőbb házi feladatként mutatom be nekik az egyik legújabb anyagunkat, a Google Interland játékát. Most a hosszú hétvégén és a hosszabbodó estéken javasoljuk, hogy szakítsatok időt, és játsszatok együtt, szülők, gyerekek, pedagógusok, családtagok, barátok! De mi is ez és hogyan működik?
A gyerekek az Interland játékban sokat tanulhatnak a biztonságos netezésről, ennek segítségével játszva válhatnak az Internet Ászaivá. Az online kalandtúra négy izgalmas játékon keresztül mutatja meg, hogyan lehet a digitális biztonság alapelveit átültetni a gyakorlatba.
Olvassatok egy kedvcsináló bevezetőt a Rakéta szerzőjétől:
"Néhányat kattintottam az oldalon, és máris egy rendkívül idétlen, de legalább ugyanennyire szerethető karakterrel ugráltam a sivatagban. Először mindenféle lebegő ikont kellett összeszednem, amit valószínűleg minden hatéves ügyesebben oldott volna meg, mint én, miközben megtanultam, hogy mik is ezek a nagyobb odafigyelést igénylő titkok, amelyeknek a Kincses Toronyban a helyük. Később a tornyot úgy tudtam csak megvédeni a hackerektől, vagyis a hozzám hasonlóan idétlen, de nem igazán szerethető karakterektől, hogy egyre nehezebb jelszavakat állítottam be minden egyes bástyán. Először csak a hosszúakat, aztán a kis- és nagybetűt is tartalmazókat, végül azokat kellett kiválasztanom, amelyekben szimbólumok is voltak. Majd mielőtt a következő pályára léphettem volna, a biztonság kedvéért számot kellett adnom az épp megszerzett tudásomról."
A cikket teljes terjedelmében az első linken éritek el.
Az Interland videójátékot pedig itt éritek el:

Kék vonal 

  • https://www.mediatudor.hu/digitalis-pedagogiai-kisokos 

Digitális pedagógiai kisokos

Digitális módszertani gyűjtés

Szeretnénk ezzel a „csokorral” – a teljesség igénye nélkül –a pedagógusok számára módszertani segítséget nyújtani, megmutatni mit, hogyan használhatnak a digitális technológiával támogatott oktatási tevékenység során – akár hagyományos, jelenléti oktatásban, akár ha tantermen kívüli, digitális munkarendben zajlik a tanítás.

A videók kiváló szaktanárok: Dérné Veresegyházy Erika, dr.Főző Attila László, Fási Erika és Pápai Júlia közreműködésével készültek.

Jamboard (Google)

A Jamboard beleilleszkedik a Google Drive alkalmazás gyűjteményébe. Egy ingyenesen használható un. fehér tábla, amely hasonlít a régi interaktív táblákhoz. Lehet rá rajzolni, írni („digitális tollal”) . Funkcióiból a legjelentősebb, hogy bármely tantárgyhoz kapcsolódó képek beilleszthetők magyarázattal  és ezek az órai anyagok elmenthetők, megoszthatók és/vagy átadhatók a tanítványoknak.

https://jamboard.google.com